Umiejętności TIK

1. Programy graficzne 

a) Gimp 
Program ten poznałyśmy na lekcji informatyki w piątej klasie. Teraz nie korzystam z niego często, ale i tak nasze zdanie dotyczące jego się nie zmieni. 
Właśnie pracami wykonanymi w tym programie zdobiłyśmy nasze pierwsze wpisy na blogach. Pamiętam, że to właśnie dzięki niemu zaczęłyśmy się interesować grafiką oraz stałą się wtedy naszą pasją. Dawno z niego nie korzystałam, ale bardzo go lubię i muszę do niego powrócić :). 
Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o naszej lekcji wejdźcie w ten link
Obrazek wykonany przez Anię w Gimpie 
b) Glogster
Nie jest to program, ale strona internetowa. Można na nią łatwo wejść, ale trzeba się zarejestrować. Poznałyśmy go na kółku blogowym w piątej klasie. Zobaczyłyśmy pewien obrazek na blogu naszej starszej koleżanki i od razu chciałyśmy również zrobić swoje prace. No i zabrałyśmy się do pracy. To świetny program do robienia najróżniejszych obrazków. 
Dzięki niemu mogłyśmy w inny sposób zdobić nasze blogi. Zrobiłyśmy wiele plakatów i robimy ich jeszcze więcej. Ta strona dała nam możliwość robienia interaktywnych plakatów. W sumie też dzięki naszej starszej koleżance, bo to od jej bloga się zaczęło :). 
Więcej o naszym kółku znajdziecie tutaj.
Obrazek wykonany w Glogsterze przez Anię
c) Flickr
Jest to strona, z której można legalnie, zgodnie z prawe autorskim, wykorzystywać zdjęcie. Z tej strony korzystamy m.in. do wzbogacania blogów, które mają licencję CC. Ten program poznałyśmy, kiedy jedna z miała nauczyć jego obsługi klasę. Nie jest to specjalnie trudne, bo nie trzeba się rejestrować.
To świetne znać samemu tą stronę i uczyć innych. To niesamowite doświadczenie. Mogłam pomóc poprawnie opisywać grafikę, z tej niezwykle przydatnej strony, wszystkim uczniom naszej klasy, a także innym uczniom, ponieważ zamieściłam również instrukcję na naszym blogu CEO.

Przykładowo opisany obraz:
karindalziel, Flickr, CC BY 2.0
d) PiZap
Jest moją ulubioną stroną, na której mogę robić obrazki. Ma świetne tła, obrazki, animacje. W PiZapie mogę zrobić obraz na każdą okazję. To najbardziej lubię :). Nie korzystam z niej zawsze. Wyłącznie wtedy kiedy mam natchnienie żeby akurat tam zrobić, bo nie chce, żeby na blogu były tylko obrazki z PiZapa. Mimo to jest ich i tak wiele. 
Obrazki czasem mi się przydają więcej niż dwa razy. W przyszłym roku ich nie wykorzystam, bo niestety idę   do gimnazjum, chociaż kto wie... Na pewno dzięki tej stronie nasz blog jest bardziej kolorowym. Chyba powinnam wspomnieć, że mam również nagłówek zrobiony w PiZapie, więc mogę z czystym sumieniem powiedzieć, że nadaje się do wszystkiego. Do robienia okolicznościowych obrazków, można zrobić w nim również tło na bloga lub, tak jak pisałam, nagłówek. Jest wszechstronny i cieszę się, że mogłam go poznać. 

Obrazek wykonany z okazji rozpoczęcia nowego roku

Obrazek z podziękowaniami za odznaki

Obrazek z naszego pierwszego wpisu

Obrazek wykonany z okazji Mikołajek 

Obrazek wykonany z okazji Walentynek 

d) Picasa 3
Picasa poznałam sama kiedy zakładałam Konto Google. Była tam też zakładka do importowania zdjęć oraz przycisk do ściągnięcia Picasa. Pobrałam go i zaczęłam tworzyć. Nie był on trudny.
Przydał mi się przy robieniu filmików ze zdjęć z Szkolnego Koła Krajoznawczo- Turystycznego. Co miesiąc robiłam takie filmiki i szło mi to dość dobrze. Mam kilka takich filmikówOprócz tego robiłam różne kolaże. Cieszę się, że będę mogła uczyć klasę jak korzystać z tego programu. :) Jeśli nie wiecie jak zrobić filmik ze zdjęć wejdźcie w link

Kolaż zrobiony w Picasa 3 
Jeśli chcecie zobaczyć filmik zrobiony ze zdjęć kliknijcie tutaj

e) Gifpal
Tą stronę poznałyśmy niedawno. Służy do robienia gifów. Polega to na tym, że z kilku zdjęć można zrobić przesuwające się obrazki, ale bez większego wysiłku.
Dzięki tej stronie możemy pokazać kilkanaście zdjęć bez robienia prezentacji. Nie zrobiłyśmy dużo takich gifów, ale ta strona się przydaje. Bardzo lubimy robić tam gify i polecamy innych korzystania z tej strony. Jak korzystać z Gifpal?

Przykładowy gif


2. Do robienia prezentacji 
a) Prezi 
W Prezi można robić różne ciekawe prezentacje dotyczące np. zwierząt lub książek. Można zmienić motywy, wstawić zdjęcia, filmiki i wymyślać własne ciekawe prezentacje. Mimo że nie można wstawić tam muzyki, to i tak efekt będzie zaskakujący.
W piątej klasie zaczęłyśmy robić prezentacje na tej stronie i wiele ich mamy. To był pierwszy program do robienia prezentacji. Bardzo często go używam.
Kilka przykładów:
b) Dokumenty Google
W Dokumentach Google można robić prezentacje. Wystarczy wejść w opcje prezentacja i zacząć tworzyć! Prezentację wykonaną w Dokumentach Google można zapisać w Power Poincie,  zaowocuje bardzo ciekawymi efektami. To bardzo proste.
W Dokumentach robimy dużo prezentacji i jest naszym najczęstszym narzędziem. Mamy wiele prezentacji zrobionych w tym programie i nie ukrywam, że zawsze z niego korzystamy. Zawsze jest przydatny.
Jeśli chcecie zobaczyć jak robi się prezentacje w Dokumentach kliknij tutaj.
Kilka przykładów:


3. Do robienia quizów
a) Hot Potatoes
W programie Hot Potatoes można robić ciekawe krzyżówki dotyczące np. ulubionego filmu lub książki, różne quizy, a także dobieranki. Jest to o wiele ciekawsze niż pisanie sprawdzianów. Do quizów i dobieranek można dodać zdjęcia, które je wzbogacą.
Znamy ten program od piątej klasy i od razu nam się spodobał. Robiłyśmy dużo krzyżówek i quizów. Ten program ma wiele możliwości i dzięki nim mogliśmy się uczyć robiąc sobie różne krzyżówki i quizy.
Kilka przykładów:
Krzyżówka Zuzi z lektury “ W pustyni i w puszczy ,,

b) Task Magic
Program Task Magic jest bardzo podobny do programu Hot Potatoes. Jednak Task Magic ma więcej opcji do wyboru. Można robić tam np. zabawy tekstowe, zabawy z obrazkami, zabawy z dźwiękami, quizy itd.
Przydaje się np. przy powtarzaniu części mowy. Robiłyśmy różne quizy, ale niestety nie można ich umieścić na blogu. Dzięki temu programowi mogliśmy siebie sprawdzić. Cieszymy się, że poznałyśmy taki program. Prezentujemy instrukcję.
4. Do robienia map myśli
a) Mindmap
Program Mindmap służy do robienia internetowych map myśli. Można tam, tak samo jak robicie to na kartce papieru, pisać różnymi kolorami, linie również mogą mieć różną barwę.
Program bardzo się przydał np. kiedy omawialiśmy lekturę "Ten obcy". W ciekawy sposób mogliśmy pokazać wszystko co wiemy o książce. Dzięki temu mamy kilka map myśli, które mogą przydać się innym. Oprócz tego nie musimy robić mapy myśli na kartce papieru, ale w Internecie.
Mapa myśli o "Ten obcy" zrobiona przez naszą grupę blogową
Mapa myśli o częściach mowy wykonana przez Anię 
b) Freemind 
Freemind poznałyśmy w piątej klasie, kiedy słowo mapa myśli dopiero poznawałyśmy. Jako nieliczne z klasy zainteresowałyśmy się tym programem i powoli go poznawałyśmy. Na początku wydawał się trudny, jednak po poznaniu go trochę bliżej okazał się nie być aż tak skomplikowanym. 
Dzięki temu mogłyśmy pokazać np. nasze umiejętności w krótszy i wyraźniejszy sposób. Mogłyśmy zrozumieć jak tworzy się mapę myśli. Bardzo lubimy ten program i postaramy się często pokazywać jego możliwości. 
Mapa umiejętności wykonana przez Zuzię
5. Inne 
a) Cam studio
Program ten służy do nagrywania tego co dzieje się na ekranie. Wystarczy kliknąć na ikonkę i już. Można ustawić by nagrywało w małym formacie lub w dużym ekranie. Wykorzystujemy go przy robieniu krótkich filmików instruktażowych. Jest to dla nas bardzo prosty i szybki sposób na stworzenie materiałów edukacyjnych dla innych.  
 Jeśli chcecie zobaczyć jeden z takich filmików kliknijcie tutaj

1 komentarz:

  1. Wasze umiejętności wykorzystywania narzędzi są udowodnione. Brakuje mi tylko refleksji - które z narzędzi najbardziej lubicie, a które jest najbardziej przydatne - do czego? Spróbujcie napisać.
    Strona pięknie się prezentuje!

    OdpowiedzUsuń